Przekrój Ról Zespołowych Belbina: Perfekcjonista

Cel: Poprawić błędy i zapewnić, że ważne szczegóły nie zostaną przeoczone.
Mocne strony Perfekcjonisty:
Dbający o szczegóły i zawsze starający się osiągnąć najwyższe możliwe standardy, Perfekcjoniści odnajdują się w obszarach pracy, które wymagają dokładnego śledzenia, ścisłej koncentracji i wysokiego stopnia dokładności, takich jak korekta czy sprawdzanie danych.
W zespole praca Perfekcjonistów może polegać na „kontroli jakości”. Wyłapując błędy – zaniechania lub pomyłki – które mogłyby w przeciwnym razie zepsuć produkt lub wynik końcowy. Może to być szczególnie ważne w przypadku pracy, której zakres odpowiedzialności rozkłada się na większej ilości osób lub nawet na całe zespoły.
Zmotywowani swoim wewnętrznym przekonaniem, aby wszystko działało idealnie, Perfekcjoniści potrzebują niewielkiego zewnętrznego impulsu w dążeniu do perfekcji. Biorąc pod uwagę ich własne wysokie standardy, ponoszą odpowiedzialność za swoją część pracy i prawdopodobnie nie oddadzą jej innym, z obawy, że Ci nie przeniosą takiej samej uwagi do tego zadania.
Potencjalne słabości Perfekcjonisty:
Perfekcjoniści świetnie „dodają połysku” do wykonywanej pracy jednak nie są mistrzami sprawnego jej ukończenia. Chociaż mogą zostać wezwani na końcowym etapie zadania, z ich szczegółowym i skrupulatnym podejściem, mogą mieć trudności z dotrzymaniem terminów. Przywiązują większą wagę do uzyskania najdokładniejszego projektu końcowego niż do zrobienia go na czas.
Niepokój, który kieruje Perfekcjonistami, może również działać na ich szkodę, prowadząc ich do pracy ponad miarę i potencjalnej zespołowej porażki. Ponieważ lęk działa wewnętrznie i nie można go wyrazić, zespół może nie być świadomy, aż do momentu, w którym upłynie termin. Podobnie, Perfekcjoniści, którzy wyrażają nadmierne obawy, mogą obniżyć morale zespołu.
Perfekcjoniści mogą również nadmiernie skupiać się na mniejszych detalach, przysłowiowo „dzieląc włos na czworo”. Podczas gdy te cechy mogą być przydatne na końcu projektu, mogą okazać się niepożądanym rozpraszaniem, gdy zespół próbuje określić ogólny plan lub kierunek. Mogą również lekceważyć innych w zespole, postrzegając ich jako ryzykantów lub lekkoduchów.
Nieakceptowalne słabości
Podczas, gdy Perfekcjoniści mogą być podziwiani za wytrwałość w poprawianiu każdego najmniejszego szczegółu, ta tendencja nie powinna przeradzać się w obsesyjne zachowania.
Kompatybilność z innymi Rolami Zespołowymi
Perfekcjoniści sprawdzą się w przypadku zarządzania przez Poszukiwaczy Źródeł, Lokomotywy lub Kreatorów – każdy z nich może potrzebować pomocy przy pracy ze szczegółami, które mogą im uciekać. Perfekcjonista jako menedżer prowadzi swój zespół w duchu ciągłego podnoszenia standardów, ale może mieć trudności, chociażby z Poszukiwaczami Źródeł, którzy z natury bardziej cenią innowacyjność i ekscytację nowością niż pracę nad poprawą detali.
Jak radzić sobie z Perfekcjonistą?
✔ Tak…
Wyjaśnij priorytety, aby pomóc im w zarządzaniu swoją pracą w czasie. Daj im wystarczająco dużo przestrzeni na dokończenie pracy dokładnie i ostrożnie.
✖ Nie…
Nie przeciąż ich pracą pod presją czasu lub ustalonymi, nierealistycznymi terminami. Nie lekceważ i nie umniejszaj ich wewnętrznej potrzeby usprawniania rzeczy i procesów.
Optymalne środowisko pracy
Perfekcjoniści działają najlepiej w środowisku sprzyjającym koncentracji i tam, gdzie mają wystarczająco dużo czasu, aby wszystko dokładnie sprawdzić.
Angielski termin dla roli Perfekcjonisty to Completer Finisher.
