Czy miałeś okazję wypełniać kwestionariusz Belbina, ale nie dostałeś szczegółowego, 13 stronicowego raportu z wynikami w pliku .pdf?
Czy otrzymane wyniki testu musiałeś samemu sumować? A może spotkałeś się lub widziałeś formularze papierowe, które były nazywane testami Belbina?
Jeśli tak, to prawdopodobnie współuczestniczyłeś w łamaniu praw autorskich, a już na pewno ominęła Cię szansa uzyskania wartościowych informacji otrzymując oryginalną wersję, zarówno testu jak i raportu Belbina.
Jaka jest więc różnica?
Kwestionariusze Belbina mogą być wypełniane tylko za pośrednictwem przeznaczonego do tego, specjalnego oprogramowania. Nie tylko sumuje i analizuje wyniki, ale również porównuje Twój wynik do tysięcy innych, a także uwzględnia informację zwrotną, jaką uzyskałeś/aś od osób zaproszonych do Waszego badania 360 stopni (co oznacza, że możesz zaprosić jako Obserwatorów swoich przełożonych, współpracowników i podwładnych. Generujemy szczegółowe i unikalne raporty (Jeden Test – 4 możliwe raporty) pokazujące całe spektrum mocnych stron oraz akceptowalnych słabości, preferowanych ról, czy feedbacku od innych, a nie tylko „Jaką rolą w zespole jestem”.
Często otrzymujemy zapytania o informacje na temat praw autorskich do materiałów Belbin. W szczególności wykorzystania arkusza Samooceny (SPI), opublikowanego pierwotnie w książce Meredith Belbin, „Zespoły zarządzające: sekrety ich sukcesów i porażek” (1981). Aby wyjaśnić nasze stanowisko, jesteśmy właścicielami praw autorskich i nie zezwalamy na reprodukcję tego kwestionariusza w żadnej formie. Osoby mogą zakupić książkę (pierwszą i drugą edycję) mogą uzupełnić SPI dla celów własnego rozwoju osobistego, ale wszelkie kopiowanie/adaptowanie lub szersze używanie (w celach diagnozowania innych lub zastosowania na szkoleniach) jest naruszeniem praw autorskich.
Co jest nie tak z papierową samooceną?
Nie zezwalamy na stosowanie papierowych kwestionariuszy samooceny w działaniach opisanych powyżej. Decydując się na kopiowanie i zastosowanie kwestionariusza, dopuszczasz się naruszenia praw autorskich, jak również musisz się liczyć z tym, że:
korzystasz z przestarzałej wersji (bez roli Specjalisty), która umożliwia tylko bardzo powierzchowną diagnozę
brak oceny Obserwatorów ogranicza ocenę rzeczywistego, pełnego potencjału jednostki
taka Samoocena nie jest odpowiednio normowana
nie oferuje żadnych dodatkowych wskazówek i rekomendacji rozwojowych
Nie ma czegoś takiego, jak darmowy kwestionariusz Belbina ani darmowy test Belbina. Jeśli są Państwo zainteresowani legalnym korzystaniem z Belbina i kupowaniem raportów Belbina, prosimy o kontakt z naszym biurem.
Jeśli nie masz pewności co do testów, z których korzysta Twoja organizacja lub chciałbyś uzyskać dalszą poradę, również skontaktuj się z nami.
Zapewniamy również, że podejmujemy kroki prawne przeciwko firmom i osobom używającym nieautoryzowanych wersji kwestionariuszy Belbina.
Do chwili obecnej podjęliśmy działania z zakresu naruszania praw autorskich w ponad 400 przypadkach.
Proszę, upewnij się, że Twoja wiedza jest aktualna, a nie sprzed 30 lat.
Sprawdź, jaki Kwestionariusz Belbina wypełniasz oraz zawsze upewnij się, czy konsultant lub firma szkoleniowa, którą chcesz zatrudnić, używa oficjalnej i poprawnej wersji Testów Belbina.
Jak to sprawdzić?
Artykuł napisany przez Jo Keeler, dyrektor zarządzającą w Belbin (UK – Head Office).