
Zespół wielokulturowy – jak efektywniej pracować razem?
Dla kogo?
Warsztat przeznaczony jest dla liderów zespołów, których członkowie wywodzą się z różnych kultur, przez co narażeni są na podwyższone ryzyko wzajemnego niezrozumienia się i wynikające z tego nieporozumienia i konflikty. Oferta kierowana jest do szefów zespołów zarządzających, projektowych i funkcyjnych, jak i całych zespołów zarówno takich, które współpracują w ramach jednego miejsca, jak i działających zdalnie, czy hybrydowo.


Rozwój
Zespołu

Lepsza
Komunikacja

Oswajanie
Konfliktów
Po co?
● aby budować i rozwijać zaufanie w zespole wielokulturowym, zarówno na poziomie relacyjnym, jak i zadaniowym;
● aby umożliwić efektywną komunikację między członkami zespołu, z uwzględnieniem i poszanowaniem różnic wynikających ze stosunku do konfrontacji, hierarchii, norm dotyczących podejmowania decyzji i stylu porozumiewania się;
● aby wypracować kodeks norm i zasad, które będą do przyjęcia przez zespół jako całość i który będzie wspierał efektywną współpracę.
Przed warsztatem
Przed rozpoczęciem warsztatu będzie mieć miejsce diagnoza Belbin® 360° online, mająca na celu zidentyfikowanie wyróżniających kompetencji i unikatowego wkładu predyspozycji i talentów każdego z uczestników. Dzięki czemu każdy lider rozpozna swoje mocne strony, na których świadomie będzie mógł budować siłę i efektywność w swoim zespole. Diagnoza odbywa się poprzez wypełnienie testu Ról Zespołowych Belbina (samoocena) oraz wytypowanie od 4 do 8 obserwatorów w celu wypełnienie kwestionariusza „oceny obserwatora”.
Warsztat
Budowanie zaufania w zespole międzykulturowym z wykorzystaniem Koncepcji Ról Zespołowych
- Różnorodność kulturowa w miejscu pracy – korzyści i potencjalne ryzyka
- Rozumienie zaufania w różnych kulturach – z czego wynikają potencjalne nieporozumienia?
- Wprowadzenie do teorii Ról Zespołowych w kontekście rozwijania zaufania i zmniejszania dystansu kulturowego w zespole,
- Budowanie zaufania w zespole międzykulturowym poprzez poznanie wzajemnych mocnych i słabych stron oraz unikalnej wartości, jaką każdy wnosi do zespołu (na podstawie dyskusji wokół wyników indywidualnych raportów Belbina) – część treningowa
- Tworzenie mapy zespołu – odkrywanie silnych stron i słabości zespołu, sprawdzanie wykorzystania potencjału członków zespołu, odkrywanie kultury zespołu, poszukiwanie luk w zespole, budowanie świadomości w zespole – część treningowa
Warsztat
Wykorzystanie bazy zaufania w zespole do tworzenia norm współpracy zespołowej
- Dlaczego lubimy pracować z podobnymi do siebie a potrzebujemy różnorodności?
- Wyzwania dla lidera związane z zarządzaniem zespołem wielokulturowym
- Rola lidera w budowaniu bezpieczeństwa psychologicznego w zespole wielokulturowym,
- Kompetencje włączania innych i pełnienie roli modelowej,
- Skuteczna komunikacja pomimo różnic indywidualnych,
- Motywowanie do zaangażowania z uwzględnieniem czynników istotnych dla różnych kultur,
- Rozwój pracowników w różnorodnym kulturowo zespole – różnice w doświadczeniach, potrzebach i stylach uczenia się.
- Jak efektywnie zmniejszać bariery odczuwane we współpracy międzykulturowej? – fokus na szczególnie trudne elementy współpracy w międzykulturowym zespole:
- Konfrontacja – utrata twarzy czy ożywiona debata? Jak konstruktywnie się ze sobą nie zgadzać w międzykulturowym składzie?
- Oswajanie udzielania informacji zwrotnej przy różnym podejściu do hierarchii oraz różnym rozumienia tego, co jest dopuszczalne w kontekście udzielania wskazówek rozwojowych w poszczególnych kulturach.
- Wypracowanie zasad i norm współpracy zespołowej na podstawie mapy zespołu i sytuacji generujących najwięcej trudnych emocji i stresu,
- Podsumowanie warsztatu
Po Warsztacie
Dla zapewnienia sukcesu przy wdrażaniu nowej wiedzy oraz opracowanych norm i zasad współpracy proponujemy 3 krótkie sesje wspierające ten proces, gdy szkolenie jest realizowane dla zespołu danej firmy.
Sesja 1 – po dwóch tygodniach – to okazja do omówienia na ile udało się wdrożyć wypracowane przez zespół normy i zasady:
– co działa dobrze?
– na jakie trudności we wdrażaniu zasad i norm napotkał zespół?
– co wymaga innego podejścia, jakie modyfikacje zespół chciałby wprowadzić?
Sesja 2 – po miesiącu – follow-up tematyczny (np.:„nieoczekiwany wzrost sytuacji konfliktowych”)
Zespół przed spotkaniem wskazuje na problem, z którym się boryka. Wokół tego konkretnego problemu / wyzwania skupia się follow-up
Sesja 3 – po trzech miesiącach – analiza aktualnej efektywności współpracy zespołu z wykorzystaniem formularza Team Scanner© – 12 czynnikowy analizator efektywności zespołowej (to szansa na otwarcie dyskusji na temat niewypowiedzianych lub niedoceniany / nieuświadomionych obszarów, które mogą być źródłem nieefektywności)
Warsztat będzie prowadzony metodami aktywizującymi uczestników. Uczestnicy wezmą udział w wielu ćwiczeniach opartych o wyniki testów Ról Zespołowych: otrzymają zadania do wykonania indywidualnie, w parach oraz w grupach, wezmą udział w moderowanej dyskusji, przekażą sobie informacje zwrotne i będą pracować na swoich realnych wyzwaniach zespołowych.
TERMINY
Najbliższy termin stacjonarnego szkolenia otwartego:
Październik 2023:
26-27 października, godz. 9-17, stacjonarnie
