Przekrój Ról Zespołowych Belbina: Implementer

Cel: Przekształcenie pojęć i planów w praktyczny dokument roboczy i dalsza implementacja.
Mocne strony Implementera:
Pracowici i praktyczni, Implementerzy przekształcają pomysły w plany pracy. Koncentrują się na tym, co jest wykonalne, a następnie wykonują zadanie. Nie obcy jest im arkusz kalkulacyjny lub wykres Gantta. Ponadto, mają tendencję do zajmowania się pracą w sposób systematyczny i metodyczny, który zapewnia maksymalną wydajność. Implementerzy są niezawodnymi i zdyscyplinowanymi członkami zespołu i są przydatni dla organizacji ze względu na ich skłonność i zdolność do wykonywania wszelkich prac, które należy wykonać. Tam, gdzie inni mogą mieć trudności z utrzymaniem zainteresowania rutynowymi zadaniami, Implementerzy idealnie nadają się do tego rodzaju pracy i prawdopodobnie zyskają sławę, jeśli chodzi o załatwianie spraw na czas.
Zazwyczaj Implementerzy są szanowani za lojalność wobec organizacji, w której pracują. W oryginalnym badaniu Mereditha Belbina, Implementerzy byli określani jako „pracownicy firmy”.
Potencjalne słabości Implementera:
Po wdrożeniu planów, Implementerzy mogą niechętnie przyjmować nowe sugestie, w przypadku gdy te „zakłócenia” zagrażają ich produktywności i zmniejszają ich skuteczność. Mogą sprzeciwić się zmianom impulsywnie i przez to mogą być postrzegani jako sztywni i nieelastyczni.
Implementerzy są najskuteczniejsi, gdy są w stanie osiągnąć równowagę między wdrażaniem ważnych zmian i utrzymaniem wydajności.
Jeśli w zespole jest zbyt wielu Implementerów, istnieje ryzyko, że zespół po prostu ślepo wykonuje swoje działania i nie reaguje na bodźce, które wymagają zmiany i zagrażają status quo.
Nieakceptowalne słabości:
Podczas gdy dążenie Implementerów do wydajności i stabilności jest godne pochwały, nie wolno im zezwalać na całkowite blokowanie zmian. W takim przypadku zespół prawdopodobnie zatrzyma się i w tej stagnacji i nie będzie w stanie dostosować się do aktualnego, zmieniającego się otoczenia.
Kompatybilność z innymi Rolami Zespołowymi
Implementerzy mogą dobrze współpracować z menedżerem Lokomotywą, który doceni ich koncentrację na zadaniach i produktywność, lub z Kreatorem, który z zadowoleniem przyjmie ich umiejętność przekładania ich pomysłów na plany działań. Jako menedżerowie, Implementerzy mogą korzystać ze wsparcia Ewaluatora, który może doradzić w zakresie logistyki planu lub Perfekcjonisty, który może zapewnić, że wydajność nie odbywa się kosztem dokładności.
Jak radzić sobie z Implementerem?
✔ Tak…
Daj odpowiedzialność za organizowanie rzeczy i deleguj w sposób, który nie pozostawia miejsca na niejednoznaczność.
✖ Nie…
Nie angażuj ich jako członków forum dyskusyjnego dla nowych lub niejasnych pomysłów. Nie deleguj zadań o szerokich, abstrakcyjnych pojęciach.
Optymalne środowisko pracy
Implementerzy lubią wiedzieć, czego się spodziewać po dniu ich pracy. Potrzebują organizacji i struktury oraz roli, która obejmuje rutynową pracę.
Angielski termin dla roli Implementera to Implementer.
